Type something and hit enter

ads here
On
advertise here

I was blown away by how much a box of 100 packets was at the grocery store today - close to $20. It would be fractions of a penny to make your own, and it's super simple too. There's only two ingredients in the packets they provide for you, and here is the measurement you use:

  • 1 tsp of table salt and baking soda

Each pre-made store packet is about 5 cents each, but making your own would be under a penny.



March 31, 2018 at 01:00PM

Click to comment