Before anyone says anything Costco is a two hour drive, so it’s not an option for us. Because of this sub I went through and made several spreadsheets for our meals, plus who is cooking and how much each meal costs per dish (dinner for 6 and any lunches). After figuring out the meals we compared Walmart and Sams and several items, fruits, vegetables, 5 lbs bag of cheese where cheaper at Walmart. This even factors in buying bulk apples or avocados. But all the cereal is cheaper at Sams club.
July 18, 2021 at 06:41PM