Type something and hit enter

ads here
On
advertise here

Ever come across that recipe you love that has 15 ingredients consisting of small portions of fresh produce? That can quickly get expensive! Want to make a homemade pizza to save money but realize by the time you buy all the toppings and cheese, you may as well have just ordered delivery?

Take a trip to your grocer's salad bar. You can throw the exact portion you need of most types of produce into a foam container and purchase only what you need! I once priced out pizza toppings for some homemade pizza including cheese, pepperoni, olives, mushroom, and green pepper. The packaged price was nearly $10. The salad bar price with the exact amount I needed was less than $3. What's also great is that for things like pizza, each person can customize their own toppings without a bunch of additional cost and waste!



February 26, 2019 at 09:57AM

Click to comment