An example of this in my case is potatoes. I could buy a 5 KG bag for $12 and not waste any of them by using them all before they start to sprout. Or I can buy a 10 KG bag for $16 I usually use about 7-8 KG's before the last 2-3KG get dodgy. That 5 KG bag costs $2.4 per KG, the 10 KG back costs 1.6KG per kilo and if I use 7KG and throw away the rest then it costs $2.28 a KG which is marginally cheaper than the 5 KG bag.
This can apply for other goods, where it might be cheaper depending on your usage to buy in bulk even if you can't use the bulk amount in time before it perishes.
P.S: Not an American or European so my food prices are likely different to yours and this advice might not be useful because your supermarkets might not price things like idiots.
June 14, 2018 at 07:46AM