Type something and hit enter

ads here
On
advertise here

Brb.. I make my own toothpaste, I save $60 a year that way ---In reality, toothpaste costs as little as $0.5/tube so it's more like $2/year if you want to.

Brb.. I make my own shampoo , I save $100 a year that way. ---In reality, a bottle of shampoo costs again as little as $0.6 a bottle, so it's more like $2-$3 a year.

Brb.. I use a safetyrazor, I save $200 a year that way. ---In reality, a good quality ''disposable'' such as Gilette Blue 3 costs like $3 for a pack of 4, and each blade lasts like 10shaves, So In reality you could spend the same amount as using safetyrazor but without the mess /worse shave and longer time spent shaving.

Brb.. I charge my phone at work I save $40/year that way. ---In reality, to charge a phone for a year it costs more like $1 for the whole year.

Brb.. If it's yellow let it mellow,I save $140/year on that. ---In reality, that's just disgusting, get a modern toilet closet which uses under 1L of water to flush away your stuff in low cycle.

Continue... ;)



April 03, 2017 at 07:55PM

Click to comment