Homefrugal livingFrugal Tiphow to live frugallyTo save you some time, it’s about 11¢ per can vs 58¢ per can. May sound insignificant but that’s 5x the cost! If you eat a lot of beans, 100 cans would be $11 vs $58! That’s a $47 saved every 100-200 days.