So, let's say I want some buffalo wings with blue cheese dressing. We know that it's cheaper to buy the ingredients - let's say chicken wings, flour, eggs, buffalo sauce, and dressing from a grocery store, and make it at home, than to buy it at a restaurant.
But is it also cheaper to make the buffalo sauce and dressing from scratch? Or would it be cheaper to buy these things premade? You could take this as far out as to grind your own flour, raise your own chicken and harvest your own eggs. At what point in the chain, if any, do the savings stop?
Related: A guy spent six months and $1500 to make a sandwich entirely from scratch.
October 10, 2018 at 07:36PM