Today i had a debate with someone about pre-grated cheese, they argued it's cheaper to grate your own. Now i thought i had this impression as well BUT i did the math and it's actually the same price if not cheaper to buy pre-grated. In my area Walmart's block cheese is $7.32 for two pounds, for two pounds of shredded it's $7.48. That's only a .16 cent difference! Also you must factor in cost of grater, cost of water and soap to wash equipment and cost of plastic bags to store(i guess you can subtract this if your using reusable Tupperware but yet it's still a cost) it seems like pre-grated is actually the same price if not cheaper. I have a pretty busy schedule so i think that 16 cent difference is well worth the inconvenience of having to process your own shredded cheese. Also, I'm in california which is easily one the most expensive state for groceries.
March 25, 2023 at 08:44PM