Today I was at Publix grocery store and I noticed with in a span of about 3 months or so prices have gone up
-Tyson honey bbq chicken is up an extra 1 to 2 dollars
-same for Purdue bourbon chicken
-publix yogurt that was .37 is now .50 (after being not in stock for like a week)
-I had to buy apple cinnamon Chex (4.05 a box) Vs. apple cinnamon Cheerios (nearly $6 a box!)
It appears to me that even tho I buy bag chicken it makes be wonder about fresh chicken and even then I used to buy a multi pack of fresh thigh chicken for like $5 or $6 now I figure it's like probably $10 a pack ( a bit out of my price range)
Just something to consider when budgeting for food, hope this helps!
May 10, 2022 at 01:45AM